A prečo si my ľudia nemôžeme požičiavať ako štáty?

Autor: Michal Balberčák | 13.6.2012 o 14:24 | (upravené 13.6.2012 o 14:30) Karma článku: 17,61 | Prečítané:  320x

Predstavte si, že by to bolo možné! Žiť nad svoje pomery. Parááádička, že? Čo všetko by ste si v takom prípade dožičili? Poďme sa ponoriť do, pre rozumne hospodáriacich ľudí, utopistickej predstavy, ktorá je pre štáty prebiehajúcou realitou.

A prečo si my ľudia nemôžeme požičiavať ako štáty?

Predstavte si, že napriek tomu, že zarábame v priemere cca 850 eur (pri dobrej práci), mohli by sme míňať napr. 2500 alebo viac eur mesačne a stále sa ďalej zadlžovať. Kúpili by sme si megaveľký byt alebo rodinný dom/vilu, parádne auto, chodili by sme na super večere, minimálne každý víkend na dovolenky, obliekali by sme sa len do značkového... a iné veci, ktoré by nás napadli.

A vždy keď by sa vyskytla situácia, v ktorej nie sme schopní splácať, požiadame niekoho, kto žije nad pomery menej ako my, aby nám ručil na novú pôžičku, ktorú si chceme vziať lebo už nám nestačia naše zdroje. On nám to umožní, pretože nechce byť ten "zlý", ktorý ukončí takýto "skvelý" (nezmyselný) systém a takisto predpokladá, že ak sa vyskytne v takej situácii ako sme my, bude mu požičané od ďalšieho, dovtedy lepšie hospodáriaceho človiečika. 
Všetky dlhy by sa ťahali ďalej, stále na iných, ďalších ľudí, ktorí by sa po dosiahnutí stavu, v ktorom sme boli my, opäť zachránili novými dlhmi. 

Niekedy by sa to malo zastaviť, avšak kedy? Ktorá generácia a akí ľudia by znášali (budú znášať) následky tohto systému? Možno by im boli dlhy odpustené a všetko by sa začalo odznova. Veď aj u štátov je to možné. Keď štátu dokážu odpustiť miliardy, nám neodpustia pol milióna, milión, 5 miliónov? Čo to je? Po odpustení nášho dlhu nech si sekajú koho chcú, nech dávajú vyššie dane, nech si to kompenzujú od tých ďalších, my sme si svoje užili a dáme to na plecia iných.

DONEKONEČNA A EŠTE ĎALEJ - to je zhodou okolností hláška jednej postavičky zo známej rozprávky Toy Story...a to je zrejme MOTTO všetkých európskych lídrov, ktorí rozhodujú o financiách, finančnej pomoci a pod... tí čo už naozaj nemajú ani na splátky pôžičiek, ktoré si vzali, keď nemali, žiadajú o pomoc ostatných, ktorí síce nemajú tiež (sú tiež zadĺžení), ale nie sú v až takej zlej situácii, aby si nemohli požičať na to, aby pomohli a ručili tým v katastrofálnej situácii...

Takže poctivo pracujúci ľudia: 
1. pracujte, 
2. splácajte svoje úvery, 
3. nežite nad pomery, 
4. odložte svoje plány na dovolenku kvôli tomu, že Vás zaskočil nečakaný výdavok... 
a keď štát už bude tak zadĺžený zo žitia si nad pomery, a z toho že požičal tým viac zadĺženým, 
tak 
1. BUĎTE SOLIDÁRNY, 
2. nechajte sa viac zdaniť, 
3. plaťte viac na všeliakých poplatkoch pre štát... 
a to len preto, že musíte chvíľku (celý život) uťahovať opasky kvôli nekompetentným lídrom a ich riešeniam...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?